GÜNDEM

Ford ile e-spor heyecanı bir arada

Ford, son yıllarda büyük ilgi gören e-spor aktivitelerine 19 Mayıs’a özel gerçekleştirdiği yarışla yeni bir dinamizm getirdi, izleyenler alışık olmadıkları bir deneyim yaşadı.

19 Mayıs’ta Ford Türkiye’nin resmi YouTube kanalında canlı olarak düzenlenen özel yarışta, sanal dünyanın en yetenekli e-spor oyuncularından Mervan Tepelioğlu, Buğra Akpınar, Atakan Tarkan, Ozan Ülkügil ve Emir Aşarı ile Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotları Murat Bostancı, Ali Türkkan, Ümit Can Özdemir ve genç yetenekleri Emre Hasbay, Can Sarıhan karşı karşıya geldi. Yarış, izleyicilerine ve oyuncularına gerçek hayattaki sürüş deneyimini neredeyse birebir simüle edebilen sim racing (sanal yarış) oyunlarının yer aldığı iRacing platformunda gerçekleşti.

Nefes kesen sekiz turluk mücadele

Ford Fiesta’lar ile Rallycross yarış tipinde gerçekleşen mücadelede, toplamda 10 yarışçının katıldığı sıralamalardan sonra 6 turluk eleme yarışları düzenlendi. Büyük merakla beklenen final yarışı ise heyecan dolu geçerken, toplam 8 tur sürdü. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı finalinde Ümit Can Özdemir birinci gelirken, yarışın ikinciliği ve üçüncülüğü e-sporcular tarafından paylaşıldı. Final boyunca mücadelesini sürdüren Atakan Tarkan, Ozan Ülkügil’in 1 metre önünde gelerek yarışı 2’nci olarak tamamladı. Ozan Ülkügil ise 3’üncü sırada yer aldı.

Türk bayraklı Ford Fiesta’lardan 19 Mayıs’a özel kortej

19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı finali öncesinde 19 Mayıs’ın bayram coşkusuna özel, Türk bayraklı Ford Fiesta ralli araçlarından oluşan kortej ile de anlamlı bir kutlama yapıldı. Ford Türkiye tarafından, Türkiye’de profesyonel olarak yapılan ilk dijital motorsporları canlı yayını olma özelliği taşıyan yarış, Türkiye’de “Formula 1’in Sesi” olarak da bilinen Serhan Acar’ın anlatımı ve Yiğit Tezcan’ın yorumlarıyla renklendi. Sıralama, eleme ve final yarışları ile toplamda bir saat süren 19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı, canlı yayında eş zamanlı görüntülenmede 3 bin 400 kişi tarafından izlendi, 30 binin üzerinde izlenme rakamına ulaştı ve Youtube Türkiye Trend listesinde yerini alarak Youtube Türkiye’de ilk 50 video arasına girdi.

Yarışmanın videosunu link üzerinden izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=NnoQNali5QI