GEÇMİŞİN İZLERİ

Tarihin en sevilen kamyonet serisi, Ford F

Bir kamyonetin prestijli bir otomobil kadar çekici, rahat ve güçlü olması mümkün mü? bu soru günümüze ait gibi görünse de, aslında daha 40’lı yıllarda sorulmuş ve yanıtı da Ford tarafından verilmişti.

Ford’un zamanın ruhunu taşıyan eşsiz modellerine yer verdiğimiz bölümümüzde, “Geçmişin İzleri”ni bugüne taşıyan bir efsaneyi tanıyacağız bu defa. 73 yıldır tükenmek bilmeyen bir bağlılığın mimarı olan F Serisi, bir kamyonetin de en az bir otomobil kadar kalplerde yer edinebileceğini kanıtladı ve bu nedenle üretimi halen devam ediyor. Peki, F Serisi nasıl doğdu, nasıl bugünlere geldi? İşte hikâyesi:

Amerikalıların değişmeyen tercihi

Her şey 1948’de başlamıştı. 2’nci Dünya Savaşı sona ermişti ve insanlar artık savaşın stresini unutmak ve rutinlerine dönmek istiyorlardı. İşte efsane tam bu sırada doğmuştu. Ford yeni kamyonet modeli F-1’i tanıtmıştı. İlk tanıtımında “tarihteki en ateşli kamyonet serisi” başlığıyla tanıtılan bu yeni kırmızı kamyonetin temelinde daha fazla dayanıklılık için geliştirilmiş daha güçlü yapı öne çıkıyordu.

40’ların gelişen teknolojisini, Ford’un 30 yılı aşkın tecrübesiyle harmanlayan bu seri; alıcılara daha iyi bir verimlilik, daha iyi bir performans ve daha iyi bir sürüş deneyimi sunuyordu. Ford tutkunları üç farklı motor seçeneğine sahipti ve üstelik bu yeni motorlar öncekilerden daha güçlüydü. Daha iyi bir yakıt tüketimi sunuyordu.

Sürücülere “Million Dollar” ismiyle zenginliği ve lüksü çağrıştıran bir kabini vardı. Ford’un önceki modellerine nazaran bu kabin daha rahat bir oturma düzeni ve daha iyi bir görüş açısı sağlıyordu. Güçlü yapısı ve iyileştirilmiş süspansiyon sistemiyle çok yönlü bir kullanım imkânı sunan F- 1, o günden bugüne Amerika kıtasında en çok kullanılan kamyonet modeli oldu. Amerikan filmlerinin aranılan yıldızları arasına da girmeyi başaran Ford F serisi, özellikle 50’li yıllardan itibaren çekilen birçok Hollywood yapımında rol aldı. Bu sayede görünümüyle tüm dünyada Amerikan rüyasının bir parçası olarak algılandı.